Uyku eğitimi nasıl verilir ? Eğitim Şart Mı?

Ağlatmadan uyku eğitimi mümkün mü?

Uyku eğitimi nedir, neyi amaçlar ve uygulanan yaygın yöntemlerden bahsedeceğim bu yazıda. Ve tabi ki uyku eğitimi vermezsek ne olur onu sorgulayacağız.

Uyku eğitimi nedir?

Uyku eğitimi, belli yöntemler ve davranışlarla bebeğin kendi kendisine uyumayı, kendisini sakinleştirmeyi öğrendiği bir eğitim sürecidir. Uzmanlar üç aydan sonra bu eğitimin verilebileceğini söylüyor.

Uyku Eğitiminin Amacı Nedir?

Uyku eğitiminin amacı bebeğin kendi kendine kaliteli bir uyku uyuması, sağlıklı gelişmesi ve ileriki dönemler için bağımsızlığının temelini oluşturmasıdır. Uzmanlar her bebeğin kendi kendine uyuma becerisine sahip olduğunu ve bu becerinin uyku eğitimi ile desteklenerek açığa çıkarılabileceğini söylüyorlar.

Uyku eğitimine genellikle 3. aydan sonra başlayın der pek çok kaynak. 3. aydan sonra bir bebeğin kendi odasında kesintisiz olarak uyuyabileceğini söyler.

Uyku Eğitimi Teknikleri

Yaygın olarak kullanılan iki teknikten bahsetmek istiyorum.
1- Kaldır yatır yöntemi – Tracy Hogg
Bu teknik, ağlatmadan eğitim vermek istiyorum diyenlerin tercihi oluyor genelde. Bu yöntemde belirli bir uyku rutininden sonra bebek henüz uyumamışken yatağına yatırılır ve bebeğin uykuya geçmesi beklenir. Eğer bebek ağlamaya başlarsa hemen kucağa alınıp sakinleştirilir ve bir daha yatırılır, tekrar ağlarsa bir daha kucağa şeklinde ilerler. Şimdi burada hemen sorumu sormak isterim: 3. 4. 5. derken her ağladığında kucağa alınıp yeniden ağlamasına rağmen değişen bir şeyin olmadığını gören yorgun bir bebek ne yapar? Ağlamaktan bir süre sonra vazgeçer elbet ve uyur, sonra bu alışkanlığa dönüşür.

2- Ferber Yöntemi
Bu yöntemde uykuya geçmeye hazır olan uyanık bebek yatağına yatırılıyor, iyi geceler eşliğinde odadan dışarı çıkıp bebeğin uyuması bekleniyor. Eğer ağlarsa hemen gidip bebeği almak yok, biraz bekliyorsunuz baktınız ağlama devam ediyor içeri giriyorsun ama bu sefer de öyle kucağa almıyorsunuz. Pışpışlama, konuşma vs ile sakinleştiriyorsunuz. Sakinleşince? tekrar odadan dışarı çıkıyorsun ve ağlatma süresini giderek uzatıyorsunuz. Bunda da aynı şekilde değişen bir şeyin olmadığını gören bebek ağlamayı kesiyor ve uyuyor.

Eğitim Şart! Mı?

Her iki yöntemin de öğrenilmiş çaresizlik olduğunu düşünüyorum. Ağlatmadan uyku eğitimi olduğu için adı, ilkini deneyeyim dedim. 3. kez yatağa yatırdığımda Olgu’nun bana bir bakışı vardı aman ya rab mümkün mü devamı. O gözlerde şaşkınlık vardı, ne yapıyorsunuz neden beni burada bırakıyorsunuz der gibi. Neden bunu yapıyorum diye sorguladım. Daha dünyaya geleli bir kaç ay olmuş olan bir miniğe ne kadar büyük bir görev veriyorum, oysa onun tek isteği uyurken de uyanıkken de güvende hissetmek ve siz yanındayken bunu çok daha iyi hissediyor. Ayrıca beraber uyuyarak, sizi gözlemleyerek de nasıl uyuyacağını öğrenebilir. Biz uyku eğitimi vermedik. Oğlum meme destekli ve bizimle aynı odada uyudu. Benim ve eşim için aynı odada oğlumuzla yaşamak sorun olmadığı gibi bir mutluluk kaynağı oldu. Vakti geldiğinde kendiliğinden olması gerekenin olacağını biliyoruz. Her şey kendi akışında en mis haliyle oluveriyor zaten, çekiştirmeden ittirmeden.

Biri bir diğerinden üstün değil, her ailenin dinamiği farklı. Her aile çocuğu için en iyisini istiyor bu tartışmasız. Bence aşırı baskılarla yapılmadığı sürece uyku eğitimi bir çocuğa hayat boyu öğrenilmiş çaresizlik yaşatmaz; eğitim verilmeyen, desteksiz uyumayan bir çocuk da hayat boyu bağımlı davranışlar sergilemeyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir