Sütümü nasıl arttırabilirim? Emzirme Kampı

Anne sütü arttırma

Sütüm yetiyor mu, Bu çocuk aç mı, Sütümü nasıl arttırabilirim ve daha nice soru işaretleriyle mi çalkalanıyorsunuz. O halde öncelikle güzel bir nefes alıp rahatlamanızı isterim. Her şeyin başı neydi, kafa rahatlığı!

Sütüm Yeterli mi Nasıl Anlarım?

  • Yenidoğan için 5-6 ıslak bez, en az 1 kakalı bez (kaka değişkenlik gösterebilir)
  • Aylık kilo takibi

Sütüm geliyor mu?

Bebeğinizin yutkunma sesini takip ederek anlayabilirsiniz.

Emzirme kampı nedir

Emzirme kampında anne uyku süresi dışında sürekli bebeğini emzirir. Bebeğin bir uyku süresinin iki saati aşmaması esastır. Anne sürekli emzirme ile meşgul olacağından diğer şeyler için destek alınması önerilir. Emzirme kampı bir hafta kadar sürdürülebilir.

Ben sütümü nasıl arttırırım diye kafayı yemişken emzirme kampının varlığından haberdar oldum ve kendime uyarladım.

Süt arttıran şu şeyleri yapmama rağmen sütüm yetersizdi veya öyle düşünüyordum

  • Çok su içmek
  • Şerbetli tatlılar yemek(anında etkisini gösterir ve anlıktır da)
  • Hurma, badem, ceviz yemek
  • Anne çayları içmek
  • Malt içecekler
  • Bol yemek yemek
  • Pompa yapmak (emzirdikten sonra göğsü boşatmak için, bir sonraki emzirmeden 1 saat önce sık uyarım için, hunili işi)

Bu saydıklarım işe yaramadı mı elbette yaradı ama yeterli gelmedi. Yetmediğini biliyordum çünkü emzirmeye başladıktan çok kısa bir süre sonra yutkunma sesi kesiliyordu, bazen hiç gelmiyordu. Hal böyle olunca aman bu çocuk doymadı deyip mama hazırlıyordum. Yani bu benim için hem süt arttırmak hem de mama bıraktırmak gibi iki niyeti içeriyordu. (mamayı nasıl bıraktık yazısını da ayrıca yazacağım)

Emzirme Kampını Nasıl Uyguladım/ Uyarladım?

Bebeğim uyandı ve beslemeye başladım. Diyelim sağ göğüsle emzirmeye başladım, süre tutmadım olabildiğince o göğüste tutup sonra acımasına izin vermeden diğer göğüse geçirdim. O göğüste de aynı şekilde tutabildiğim kadar tuttum. Bazen süt gelmediği için huzursuzlandığında da yine aynı şekilde bir göğüsten diğerine geçirdim, yeri geldi bunu 4-5 kez tekrarladım bir beslenmede. Günün çoğu emzirmeyle geçiyordu ama uyku dışında hep emzir diye baskılamadım kendimi çünkü zaten ne geliyorsa neden oluyorsa bu böyle olmalı bu da böyle gibi kalıplardan ve dış seslerden oluyor. Rahat olun, göğüs uçlarınızı yara etmeyin, bu kez hiç emziremez daha çok üzülürsünüz. Bebeğiniz tüm emzirmelere rağmen ağlıyorsa hemen aç bu çocuk diye düşünmeden gazı olabilir, altını değiştirmek gerekebilir, uykusu gelmiş olabilir gibi diğer nedenlere bakın.

Sütümü Nasıl Arttırabilirim Sorusunun Bendeki Cevabı

Bu dönemde su içmenin, bebeğimle birlikte uyumanın, sağlıklı ve dengeli beslenmeninyeterli olduğunu öğrendim. Fazla yemek fazla kilodan başka bir şey değil, hele o şerbetli tatlılar… Pompa yapmayı tümden bıraktım, süre saat tutmayı bıraktım, aman şunu ye bunu iç bıraktım, tüm meli malıları bırakıp sadece emzirdim. Yeri geldi hala doymamış olabilir dediğim noktada çok düşük cc mama verdim. Bez sayısını takip ettim ve içimi rahat tuttum, her anne bolluk bereket içinde sofralar hazırlayıp bebeğini beslemiyor, allah ne verdiyse yiyip çocuğunu besleyen dünyanın her yerinde pek çok anne var. Emzirme kampı konusunu kendimce yaptım. Yardım alma konusunda da gündüzleri tek başımaydım, yemek vs eşim yapıyordu akşamları (kalp) . Desteğiniz yoksa da bu uyku dışında emzir diyor aman dışına çıkma demeyin, kendinize uyarlayın adı emzirme kampı olmasın da bildiğin “gag dedi emzirdim gug dedi emzirdim” olsun.
Böylece sevgili anne ben sütümün yettiğini biliyor olarak ve mamayı da geride bırakarak bu süreci atlattım.

Sütümü nasıl arttırabilirim? Emzirme Kampı” için 3 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir