Sütümü Nasıl Arttırabilirim | Beslenme

Anne sütünü arttıran beslenme nasıl olmalı

Sütümün yetersiz olduğu ilk iki aydan sonra her şey yoluna girdi. Sütüm yetiyor mu, çocuğum doyuyor mu, sütümü nasıl arttırabilirim soruları nihayet son buldu. Tabi bu öylece oluvermedi. Pek çok şey denendi, pek çok şey yendi içildi. Sütümü arttırma çabaları içinde beslenme, pompa, emzirme kampı ve ana odaklanma bir şeyleri değiştirdi ve kalıcı hale getirdi. Her birini ayrı ayrı yazdım, okumak için kelimeleri tıklayıp ilgili sayfaya gidebilirsiniz, en altta yine sayfa bağlantılarını ekleyeceğim.

Süt arttırıcı beslenme

Bu kısımda nasıl beslendim, öğünlerde nelere yer verdim, destekleyici gerekli gereksiz neler kullandım onlardan bahsedeceğim.
Beslenmenin çok önemli olduğu aşikar. Bol su içmekse anne sütünün hammaddesi.  Suyla ilgili olarak kendime bir sürahi atadım ve her önünden geçtiğimde içtim ve her emzirme sonrası koşulsuz içtim. Zaten emzirmek susatan bir eylem, insan ister istemez susuyor. Günde 2-3 lt su tükettim. Her şeyde olduğu gibi bunu da abartmamak, böbreğe fazla yük bindirmemek, sürekli wc yolu aşındırmamak lazım. Şimdi bir gün içinde öğünlerimi ve tükettiklerimi örneklendirmek istiyorum.

Örnek Günlük Beslenme

Kahvaltı
Haşlanmış yumurta
Peynir
Zeytin
Dereotu/maydanoz
Domates/Salatalık
Ceviz
Tahin pekmez
(sebze kısmı mevsime uygun olmalı)
*bu öğünün yıldızı yumurta ve peynir

Ara Öğün
Kuru incir + ceviz
(bu ara öğünleri biraz fazladan yapmış olabilirim 🙂

Öğle Yemeği
Mevsime uygun sebze yemeği
Yoğurt (ev yapımı olması şahane olur)

Ara Öğün
Hurma
(gereksiz pahalı buldum)

Akşam Yemeği
Beyaz /Kırmızı Et
Salata

Ara öğün olarak yazdıklarımı, gece gündüz yedim. Sonuçta 24 saat emzirdim. Her zaman yapılması gerekenin dışında bir şey yok aslında, sağlıklı ve dengeli beslenmek olay.

Süt arttırıcı çay ve daha neler neler

Şimdi işin çılgın kısmına geleyim. Sütümü nasıl arttırabilirim kaygısı olunca aman şunu da deneyeyim bunu da deyip sürekli bir şeyler yiyip içen bir robot gibi hissettiğim zamanlar, durumlar oldu.

Dut pekmezi +su
Her sabah uyanır uyanmaz, 1 su bardağı pekmez su karışımı. Annem yaptığı için ve canlandırıcı bir etkisi de olduğu için lafım yok. 1-2 ay boyunca yaptım.

Süt yapıcı çay (küp şeker gibi olan)
Bu çay küp şeker şeklinde ve içinde envayi çeşit bitki bulunuyor. Bir içiyorsun hop göğüs dolu. Gel gör ki öyle bitkisel böyle doğal dediği içeriğin çoğu bildiğin şeker. Geçici bir çözüm, o kadar şeker yüklemesi yapmak da sağlıksız. Zorlayarak kendimi içtim bir süre sonra midem kaldırmadı, bir de işin aslını farkedince hop çöpe.

Hipp Anne Çayı
Bu çayı, ılık bir suya bir miktar atıp karıştırıp içiyorsunuz. Bu çayın içeriğinde de yine pek çok bitki bulunuyor. Bir kutu bitirdim. Başlangıçta her içtiğimde anında etki etti, sonra etkisini yitirdi ve o da anlık işe yaradığı için yeni bir kutu almadım.

Rezene çayı +Kimyon tohumu

Bunu da aktardan alalım kendi çayımızı kendimiz yapalım niyetiyle aldık. Olgu’nun başlarda fazlaca gaz sorunu vardı ona da iyi gelir düşüncesiyle günde 1 bardak içtim bir süre. Rezene rahatlayor insanı gerçekten ama süt ve gaz için gözle görülür bir değişim görmedim. Gaz olayı zaten ayrı bir konu, öyle şunu ye iç gider konusu değil, onu da ayrıca yazacağım.

Instant maya + pekmez

Bir arkadaşım önerdi ve bunu yapınca sütünü boşalt mastit olursun dedi. Ne, o derece yani!! Yaptım 1 tatlı kaşığı pekmeze 1 çay kaşığı maya. 4-5 kez denedim tık yok. E bir de mideye öyle maya yollamak da ne bileyim. Bu da yok olmaz çöp.

Şerbetli Tatlılar – Baklava

Bu da anında etki gösterip geçici ve kilo yapıcı yollardan biri. Aman kendinizi kaptırmayınız.

Havuç

Bazen tavşanlık yapıp havuç kemirmeyi seviyorum. Hafif mide kazıntımı bastıracak fresh bir yiyecek diyerek havuç tükettikten sonra o şerbetli tatlılar gibi birden güğüste süt birikimi. İşte dedim bu benlik, havuç kemirmenizi çok tavsiye ederim ve fayda etmesini dilerim.

Yemekler, destekleyiciler derken iki ay boyunca ye iç emzir döngüsüne girdim. Kendimi tamamen süt üretip besleme yapması gereken bir robot gibi hissettim, yoruldum, bunaldım. Zaten iki ayın sonunda yeter!! çekip emzirme kampı ve ana odaklanmayla nihayet arzu ettiğim gibi oldu işler. Emzirme kampı yazısını okumak için burayı, ana odaklanma yazısını okumak içinse burayı tıklayabilirsiniz.

Tüm bu süreçler geçici, sabır göstermek önemli. Zaten süt akışınız 3.aydan sonra oturacak, o zamana kadar olan dengesizlikler normal.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir