Mamayı Bırakma | Mamadan Kurtulma Hikayemiz

Sütün yetiyor mu?  Bu Çocuk Aç! Her annenin sütü bebeğine yeter! Her şeyden önce inanmalısın! Mama verme anne sütü en değerli şey!!
Öncelikle bu dış sesleri bir kapayalım, içe işleyenlere sarılalım ve endişelenme diyelim.
Belki kaygı belki de tamamen farklı bir sağlık nedeniyle başlamış olabilirsiniz mamaya. Benim mamayı bırakma hikayem iki ay sürdü ve kaygıların bu sürece çok olumsuz etkisi olduğunu deneyimledim.

Sütüm Yetiyor mu kaygısı

Bu soruyu ne zaman sormaya başladınız, önce bunu düşünmenizi istiyorum sevgili anne, ne zaman? Ben daha doğumun ilk günü bebeğim ağladığında dış seslerden duydum. Acaba aç mı, acaba sütün gelmiyor mu? Bir hemşireye sormuştuk, göğsü sıkıp bir damla sütü gösterip e geliyor işte demişti. E ama bir damlaya da geliyor mu denir? Oysa ilk gün şelale olmalıydı!
Olgu 2.gün sarılık nedeniyle yoğun bakıma alınınca sütü pompayla çektik, o da nesi 10cc mi 15cc mi, e bu çocuk sarılık, beslenmeli ve bilirubini düşmeli, orda zaten mama başlandı ben sağdığımı verdim, üç saatte bir emzirmeye girdim, süt az bazense yok.
İşin içine mama girince, emzirme geri planda kaldı bu sütün artmasını engelledi.

Aman Mama Vermeyin, Anne Sütü Kutsallığı

Başta sütün az, sütün yetiyor mular, doktoru hemşiresi de dahil aman mama verilmesin anne sütü verilsine döndü. Anne sütü tabi ki en değerlisi de e kardeşim az ya ondan işte destek veriyoruz.

Mama Veren Anne Yetersizliği

Öyle bir mama düşmanlığı ve anne sütü yüceltmesi var ki resmen baskı yaratıyor üstünüzde, eziliyorsunuz, yetersizlik hissine kapılıyorsunuz. Yani çocuğuna hiç anne sütü veremeyen onca kadın var, ona neden bunu yapıyorsun.
Bu anne sütü yüceltme ve toplum baskısı o kadar yüksek ki, süt üretimi hiç olmayan yada az olan anneler bu baskılar yüzünden inatla mama vermeyip farklı sağlık  sorunlarıyla karşılaşıyorlar. Gerekiyorsa o mama verilecek

Aç mı Bu Çocuk

Sütüm az mı, sütüm acaba yetiyor mu diye kendini yetersiz hisseden anne bebeğin her ağlamasında ilk düşündüğü acaba aç mı oluyor. Aç olduğunu düşündükçe mama veriyor mama verdikçe yetersiz hissediyor al sana çıkmaz, al sana kısır döngü!

Sütümü nasıl arttırdım?

Şunu ye iyi gelir, bunu iç iyi gelir denen her şeyi yaptım. Bol su içtim. Çılgınlar gibi pompa yaptım. Bunlar kalıcı bir etki yaratmıyordu bir türlü. Emzirme kampı dikkatimi çekmişti. Her şeyi bir kenara itip kendimce bir emzirme kampına soktum bizi. Sütümü nasıl arttırdığımı ayrı bir yazıda anlattım buradan okuyabilirsiniz.

Bizim Mamayı Bırakma Hikayemiz

Bahsettiğim emzirme kampı benim için hem sütümü arttırmak hem de tamamen mamayı bırakmak için niyet ettiğim bir girişim oldu. Mamayı bırakmak istedim çünkü benim süt üretimimi düşürüyordu daha da moralimi bozan ilk aylarda yaşadığımız gaz sorununu çok fazla tetikliyordu.
Önce kafamı rahatlattım. Güzel süt, rahat kafada bulunur! Öyle dakika saat tutmayı bıraktım. Emzir pompa yap, emzirmeden bir saat önce pompa yap hepsini bıraktım. Onu ye, bunu iç abartılarını bıraktım. Sadeleştikten sonra da sadece bebeğimi emzirdim. Göğsü acıtmadan, zarar vermeden sürekli bebeğimi memede tuttum. Birinde bittiğini düşündüğümde diğerine geçirdim, bir taraftayken bebeğim huysuzlandığında diğerine geçirdim böylece bir beslenmeyi tutabildiğimce uzun tuttum. Bir hafta boyunca sadece emzirmeye odaklandım. Uyku dışında neredeyse sürekli emzirdim. Yaklaşık iki hafta gibi bir sürede de tamamen mama hayatımızdan çıktı. Bu iki hafta süresinde yetmemiş olabileceği fikrini aşamadığım bir kaç anda çok çok düşük cc’lerde mama verdim.

Bizim hikayemiz bu. Bir arkadaşım 5 ay sonra sadece anne sütüyle beslemeye devam etti. Ona nasıl yaptığını sorduğumda şöyle demişti “Gag dedi meme verdim gug dedi meme verdim”
Pozitif olunuz, sevgiyle kalınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir