Bebeklerde Uyku ve Beslenme Düzeni Olmalı mı? Ya Olmazsa

Bebeklerde uyku düzeni
Bir süre üzerimizde uyudu Olgu

Hamilelik başlar başlamaz pek çok şeyi araştırmaya koyuluyor insan. Sonrasına önceden hazırlanıp işleri kolaylaştırmak istiyor. Hem duyduklarım hem de okuduklarımdan sonra bebeklerde uyku düzeni, beslenme şekli vs derken belirli bir rutininin olması gerektiğini öğrenmiştim. Bebeklerde uyku ve beslenme düzeni de araştırdığım konuların en başına yerleşmişti böylece. Yerli yabancı pek çok anne özellikle Tracy Hogg’un kitaplarını öneriyordu. Ben de biraz içerikleri araştırdıktan sonra ” Bebek Sorunlarına Mucizevi Çözümler” kitabını alıp hatmetmek üzere okumaya başladım. Yeri geldi fosforlu kalemlerle altını çizdim yeri geldi renkli ayraçlarla kitabı sonraki göz atmalara hazırladım.

Bebek Sorunlarına Mucizevi Çözümler ve EASY Rutini

Kitabın yazarı Tracy Hogg, uzun yıllar edindiği tecrübe sonucu bebek bakımında belli bir rutinin fayda sağladığını görmüş ve bu rutine EASY adını vererek binlerce aileye danışmanlık yapmış, pek çok kişinin sorunları karşısında imdada yetişmiş. Nedir bu EASY? İngilizcede beslenme, aktivite, uyku ve senin zamanın kelimelerinin baş harfleri. Bunu bir sıralama olarak uygula diyor Tracy Hanımcım. Yani bebek uyandı ilk iş besle, sonra onu uyanık tutabilecek bir aktiviteye giriş sonra da uyut ki onun uyuduğu zaman senin özel zamanın olabilsin. Bu kitapta fosforlu kalemlerle çizdiğim kısımları, easy rutinini detaylı bir şekilde başka bir yazıda anlatacağım. Şimdi gelelim bizde durumlar nasıl cereyan etti onu anlatmaya.

Olaylar Bizde Nasıl Gelişti

Sevgili oğlum doğdu ve sıra geldi kendisine rutin oluşturmaya, uyku düzeni sağlamaya. Doğduğunda sarılık olduğu için, bu durumu atlatana kadar zaten bir rutin oluşturmak gibi derdimiz olmadı ki kitapta da sarılık yada 3 kg altı bebeklerde bu rutinin uygulanamayabileceğini belirtiyor. Neyse sarılık da çok şükür geride kalınca işe koyulmak istedim. İş, görev!

Evdeki Hesap Çarşıya Uymaz

Doğum hikayemde de anlattığım gibi (buradan okuyabilirsiniz) bu da “evdeki hesap çarşıya uymadı” tecrübesi oldu. Başlangıçta sarılıktan dolayı mama artı anne sütü gitmiştik, o zaman geceleri 3 saatte 1 uyku döngüsü vardı gerçekten ama gündüzleri de hiç uyumuyordu bu bebe. Neden uyumuyordu nasıl böyle olurdu? Hele mama gidince işler iyice değişti (o mamadan kurtulmak için neler yaptım, nasıl kurtuldum onu da yazacağım tez vakit elbet) Sonra yemekten sonra aktivite diyor uyutma çocuğu diyor, e bebe uyudu memede misler gibi nasıl kıyayım yahu neden ama rutin önemli olmalı şart!!!

Derken kendimi oldurma çabası içinde çok strese soktum, elimde telefon sürekli nasss olacak bu iş diye araştırıyorum, oysa sevgili anne ilk 40 gün ve anneliğe, bir bebek bakımına alışana kadar hele de fiziken kendini iyi hissetmediğin bir haldeysen o telefonu yavaşça indir ve bebeğinin kokusunu içine çeke çeke onunla birlikte bol bol uyu. Yani “your time” da böylece güm.

Stres Savar Devreye Girer

Ben oldurma çabasıyla stres yaşarken tabi zihin de stresi uzaklaştırmak için çoktan işe koyulmuştu. Benimkinin yaptığı şey; mantıklı bir şey koy yerine ve sav stresidir. Neden düzeni olmalı, olmasa ne olur, memede beslenirken uyursa bağımlı mı olur, bu düzen kimin için, düzeni olmayan çocuk sağlıksız mı olur, yatağında değil de kucağında uyusa bir yerine bir şey mi olur vs diye düşünürken, zihni stress savar ile Google da tam bir işbirliği halinde çalışmaya başladı.

Yalnız Değilim

Benim gibi bir sürü anne forumlarda çareler arıyor, tecrübeliler birbirlerine tecrübelerini aktarıyor. Yurt içinde de dışında da dertler yaklaşımlar aynı. Neden sonra onca kaynağın içinde dolaşırken hop birileri aman kardeşim benim düzenim yok, çocuğum memesiz uyumuyor bundan da normal bir şey yok, evet yeri geliyor bunaltıcı oluyor ama düzen diye kendimi de bebeğimi de zorlamıyorum diyor. Hımm bende ampul yandı, gerçekten hiç bu kitabı okumasaydım ya da etraftan çocuğun düzeni olmalıdır diye şeyler duymasaydım bu sözde düzensizlik sorun olur muydu?

Hiç kendimin bu sıkışmış ruh halinde olacağını sanmıyorum. Daha çok bu yönde okumalar yaptım ve okuduklarım beni Attachment Parenting’e bağladı. AP (Bağlanma Odaklı Ebeveynlik) hakkında ve bu yaklaşımı benimseyenleri dinledikçe okudukça e evet işte ben de bunu hissediyorum, ben de böyle düşünüyorum diyerek huzura erdim. AP’i de ayrıca bir yazıda anlatmak istiyorum.

Kıssadan hisse sevgili anne, eğer bu yazıyı benzer bir ruh halinde, düzen oluşturamıyorum eyvah kaygısıyla okuyorsan benzer sorgulamaları yapmanı öneririm. Henüz doğum yapmamış olan sevgili anne adayları da rutin benimsemek istiyorlarsa EASY rutinini anlattığım yazıyı okuyabilir ama lütfen sevgili anne kendini hiç üzme, bebeğine ve kendi iç sesine güven, tek rehber iç sesin olacaktır.

Sevgiyle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir