Anne Sütünü Arttırma Yöntemi – Ana Odaklanmak

Anda olmak

Yetersizlik hissiyle başlayan yetersiz süt miktarı süreci yoğun çare arayışlarıyla geçti. Pek çok şey denendi. Deneyip gerçekten işe yarayan şeyler oldu, hiç işe yaramayıp neden böyle şeyler yapıyorum dedirten şeyler de oldu. Anne sütünü arttırma için iki ay süren deneme yanılmalardan sonra “emzirme kampı” denedim ve işe yaradı, asıl her şeyin dönüştüğünü hissetiğim şeyse “ana odaklanma” oldu. Bu yazıda ana odaklanmadan bahsedeceğim. Emzirme kampı yazısını buradan okuyabilirsiniz.

Ana Odaklanma


Anda kalmanın, ana odaklanmanın ne demek olduğunu spirütüel öğretilere meraklı olduğum dönemde öğrenmiş ve tecrübe edinmiştim. Sonra hayat koşturmacası, ilgimin azalması derken an’dan uzaklaştığım çok oldu.

Anda olmak nedir?


Herhangi bir anda şöyle bir durup aklımızdan geçenleri izlediğimizde, şunu farketme olasılığımız çok yüksek. Ya geçtiğimiz zamanlara ait bir anı ya da meseleyle ilgildir zihin ya da henüz gerçekleşmemiş bir gelecek zaman meselesini düşünmeye koyulmuştur. Zihin neredeyse  tüm enerjisini ya geçmişe ya da geleceğe harcamaktadır. Oysa gerçek olan ve yaşanan sadece tek bir zaman vardır o da an yani şimdiki zaman. Elbette geçmiş ve gelecek düşünülmeli ama asıl yaşadığımız zamanı hiç düşünmeden sadece onları düşünmek bize zihnin yaptığı en büyük aldatmaca. Özetle anda olmak geçmiş ya da gelecekte değil şimdide olmak anlamına geliyor.

Anda Olmayı Nasıl Uyguladım

Çoğu anne bebeğini emzirirken medidatif bir hale geçip sadece bebeğine ve emzirmeye odaklanıyor. Ancak bende böyle işlemedi, sütüm yetiyor mu yetecek mi, anne sütünü arttırma nasıl oluyor vs kaygılarıyla yüklüyken zihin aktif bir şekilde bebeğimle kuracağım iletişimden beni alıkoyup başka başka şeyler düşünmeme sebep oldu. Elimde telefon ne yenir ne içilir ne yapılır… Derken emzirme kampından haberdar olmuş ve 1 hafta boyunca sadece emzirmeye odaklanmaya karar vermiştim. Yeme içme, pompa koşturmasını bir kenara bırakınca stres faktörü de ortadan kalkmış emzirme sürecinde oğlumla bir olabilmiştim. Ona bakıyor, onu izliyor ona dokunuyordum, başka hiçbir şey düşünmeden. Doydu mu doyacak mı düşünmeden kaygılanmadan. Kendimi ana çekip emzirmenin doğasını keşfediyordum, her şey ne kadar muhteşemdi. Derken derken ben anda kaldıkça, zihnim sakinleşip kaygılardan uzaklaştıkça, sadece oğlumu izleyip sevgi akışını hissettikçe her şey değişti. Bir ya da iki hafta gibi bir sürede artık sadece anne sütüyle beslemeye başladım Olgu’yu.

Biraz daha kolaylaştırmak ve yoğunlaşabilmek için sizi daha sakinleştirdiğini düşündüğünüz müzikleri açıp bebeğinizle birlikte dinleyebilirsiniz. Bu da çok işe yarıyor ve hoşluk katıyor.
Müzik önerisi için buradan bir spotify listesine ulaşabilirsiniz. Olgu’yu uyuturken de çok dinlemiştik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir